Straipsniai

Variniai pučiamieji instrumentai- kas jie?

VARINIAI PUČIAMIEJI INSTRUMENTAI

VARINIAI PUČIAMIEJI INSTRUMENTAI- KAS JIE?

Variniai pučiamieji instrumentai yra gerai žinomi dėl savo stipraus skambesio ir pagrindinio vaidmens daugelyje orkestrų.

KOKS JŲ VEIKIMO PRINCIPAS?

Žalvariniai instrumentai turi ilgą, susuktą vamzdelį – per jį pučiamas oras. Tonas, nustatomas pagal vamzdžio ilgį.
Norėdami groti pučiamuoju instrumentu per kandiklį, esantį metalinio vamzdelio gale, sklinda „zvimbimas“. Šis garsas sklinda per vamzdelį ir sukelia jo rezonansą (virpesiai).
Kad garsas būtų stipresnis ir garsesnis, vamzdelio galas išplečiamas į varpo formą.
Reguliuodami lūpų padetį galite pasiekti daugybę harmonijos natų (natų, sukurtų remiantis pagrindiniu tonu, dar vadinama natūralia harmonika). Tai žinoma kaip embouchure.
Natūralios varinių pučiamųjų instrumentų harmonikos turi du apribojimus: jos „nesutampa“ su tuo, kaip mes įprastai deriname instrumentus, ir yra ribotas natų pasirinkimą.
Norėdami gauti daugiau natų, naudojami vožtuvai ir sklendės. Jiems veikiant keičia vamzdžio ilgis, todėl keičia pagrindinį garso aukštis.

11 VARINIŲ MUZIKOS ISTRUMENTŲ


1. TRIMITAS

Trimitas yra bene labiausiai žinomas pučiamasis instrumentas. Ankstyvąsias šio instrumento versijas sudarė tik vamzdis, galintis groti harmonine serija, žinoma kaip natūralus trimitas. Orkestruose trimitai dažnai yra pagrindinis instrumentas, grojantis melodijas. Jie matomi daugelyje žanrų, nuo klasikinės muzikos iki džiazo, folkloro ir pop.
Trimitai paprastai naudoja stūmoklinių vožtuvų sistemą, kad pakeistų vamzdžio ilgį ir natų aukštį.
Jei ieškote geros kokybės trimito, peržiūrėkite mūsų puslapyje – https://grojam.lt/kategorijos/puciamieji/trimitai/

2. PIKOLO TRIMITAS

Pikolo trimitas yra mažas trimitas, grojantis oktava aukščiau nei standartinio dydžio trimitas. Jų  vamzdis yra lygiai pusė standartinio Bb trimito ilgio.
Paprastai jie girdimi grojant aukštais tonais, kuriuos sunku pasiekti standartiniu trimitu.
Pikolo trimitai-  https://grojam.lt/kategorijos/puciamieji/trimitai/

3. KORNETAS

Kornetai yra labai panašūs į trimitus, tačiau turi du skirtumus.
Pirma, kornetai turi tvirčiau susuktą vamzdį. Taigi, nepaisant to, kad jie yra suderinti Bb tonacijos kaip trimitas, jie yra šiek tiek trumpesni nuo varpelio iki kandiklio.
Didžiausias skirtumas yra kūginė korneto anga, o ne trimito cilindrinė anga. Tai yra vidinė kameros forma iki varpo. Kūginė kiaurymė siaurėja per visą vamzdžio ilgį, o cilindrinės angos skersmuo išlieka vienoda per visą vamzdžio ilgį.
Šios skirtingos formos padeda sukurti skirtingus tembrus. Kornetas turi šiek tiek gilesnį ir švelnesnį garsą nei trimitas.
Puikus pasirinkimas pradedančiajam ir pažengusiam šis kornetas-
Apsipirk dabar-https://grojam.lt/kategorijos/puciamieji/kornetai/ 

4. TRIMITAS (karinis)

Bugle (trimitas) yra labai panašus į natūralų trimitą; jis susideda iš vamzdelio ir be vožtuvų. Istoriškai kariškiai juos naudojo kaip signalizacijos priemonę, kad įsakytų kariuomenę.

5. FLIUGELHORNAS

Fliugelhornas yra dar vienas instrumentas, kurį galima supainioti su kornetu ar trimitu.
Šio instrumento vamzdžiai suvynioti daug „laisviau“ nei kornetas ir trimitas.
Jis turi tamsų garsą, esantį kažkur tarp trimito ir prancūziško rago, ir jis dažniausiai naudojamas pučiamųjų orkestruose ir džiazo muzikoje.
Išgaunamas garsas švelnus ir šviesus, kas ir yra pagrindinis skirtumas, skiriantis jį nuo trimito, kurio garsas yra gan spengiantis.
Apsipirk dabar- https://grojam.lt/kategorijos/puciamieji/fliugehornas/

6. VALTORNA

Valtorna paprasčiau žinomas kaip ragas, yra vienas ilgiausių varinių pučiamųjų instrumentų, jei išnarpliotumėte susuktą vamzdį.
Istoriškai valtornos buvo paprasti instrumentai, pagaminti iš gyvūnų ragų. Iš čia ir kilęs pavadinimas (French horn). Kaip ir visi žalvariniai instrumentai, ragas dabar yra pagamintas iš metalo.
Valtornoje naudojami sukamieji vožtuvai natoms pakeisti, o ne kaip kurių kitų instrumentų stūmokliniai vožtuvai.
Ragai yra labai populiarūs filmuose, jie dažnai naudojami tokiuose garso takeliuose, kaip https://www.youtube.com/watch?v=rGUYAuAtRCk&t=26s
Valtornas rasite- https://grojam.lt/kategorijos/puciamieji/valtornos/

7. TENOR, ALTO HORNAI

Šie Tenor ir alto hornai susideda iš trijų vožtuvų, o varpas nukreiptas į viršų. Šio instrumento garsas labai panašus į valtorną.
Tenor, alto hornus rasite- https://grojam.lt/kategorijos/puciamieji/alto-tenor-hornai/

8. MELOFONAS

Melofonas turi kūginę angą, panašią į fliugelhorno. Šis instrumentas dažniausiai matomas žygiuojant orkestrams.

9. TŪBA

Tūba yra didžiausia iš varinių instrumentų sekcijų ir žemiausio tono. Jie groja pagrindines boso partijas tiek orkestruose, tiek grupėse ir dažnai yra grojamos panašios partijos kaip kontraboso.
Priklausomai nuo gamintojo, vamzdžiai gali turėti stūmoklinius arba sukamuosius vožtuvus. Jie taip pat yra įvairių klavišų, priklausomai nuo instrumento aukščio diapazono.
Tūbos- https://grojam.lt/kategorijos/puciamieji/tubos/

10. Eufonija

Eufonija labai panaši į mažą tūbą. Jis labai panašus į baritono ragą ir dažnai su juo klysta. Tačiau baritoniniai ragai turi cilindrinę skylę, kuri yra didesnė nei eufonio. Eufonio anga yra kūgio formos.
Eufonijos- https://grojam.lt/kategorijos/puciamieji/eufonijos/

11. Trombonas

Trombonas yra dar vienas labai gerai žinomas instrumentas, dažnai naudojamas ne tik klasikinės muzikos ir grupių repertuare.
Jie unikalūs tuo, kad naudoja slankiklį norėdami pasiekti skirtingas natas. Tai reiškia, kad jie gali groti bet kokias natas, įskaitant mikrotonus.
Paprastai tenorinis trombonas yra suderintas Bb tonacijoje. Kiti du dažniausiai matomų trombonų tipai yra alto ir boso trombonai. Alto aukštis yra Eb, ketvirtadaliu aukštesnis už tenorinį tromboną, o bosas yra tokio pat dydžio kaip tenoras, tik jis turi didesnį varpelį ir skylę, kad būtų lengviau groti žemas natas.
Trambonai- https://grojam.lt/kategorijos/puciamieji/trombonai/

Variniai pučiamųjų instrumentai dažniausiai matomi orkestruose arba pučiamųjų orkestruose. Tačiau tokius instrumentus kaip trimitas ir trombonas galima pamatyti džiazo ansambliuose ir popmuzikoje.
Variniai pučiamieji instrumentai veikia pagal tuos pačius bendruosius principus: lupomis skleidi vibracija į kandiklį, o vamzdis rezonuoja ir skleidžia garsą. Naudodami vožtuvus arba slankiklį, galite pakeisti garsą.