Straipsniai

Vaikai ir muzika: muzikos nauda vaiko vystymuisi

Muzikos pamokėlės šiais laikais siūlomos net ir negimusiems vaikams. Pediatrai, pedagogai, net medikai kalba apie muzikos naudą žmogaus vystymuisi: nuo to laiko, kai jis dar yra įsčiose iki paauglystės, vėliau brandos ir likusio gyvenimo. 

Metalofonas ir ksilofonas – skatina atrasti pasaulį

Vienas pirmųjų instrumentų skirtų vaikams yra metalofonas ir ksilofonas. Šie du instrumentai yra labai panašūs, skiriasi tuo, kad metalofonas pagamintas iš metalo, o ksilofonas iš medžio. Šie instrumentai siūlomas vaikams jau nuo pusės metų amžiaus, kai mažieji gali patys sėdėdami ir laikydami lazdeles rankose – mušti į gana ryškius garsus skleidžiantį metalą arba medį. Šis instrumentas yra rekomenduojamas ir kūdikiams, kadangi jis skatina tyrinėjimą bei pažinimą. Jau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais svarbu suteikti vaikui galimybę pajusti kuo daugiau įvairių tekstūrų, išgirsti kuo įvairesnius garsus, suprasti, kad su rankose  esančiais skirtingais įrankiais galima atlikti įvairius gestus, pavyzdžiui, išgauti ausiai malonų garsą. Metalofonas suteikia galimybę išgirsti keistus, neįprastus, dažnai mažyliui dar negirdėtus garsus. Aukštos natos, žemos, skardžios, tokios, kurios mušamos garsiau arba tyliau padeda girdėti ir labai skirtingus garsus – skatina domėtis pasauliu ir matyti, kad jis gali būti labai skirtingas.

Metalofonas vaikams taip pat pagerina ir motorinius įgūdžius, kuriuos pirmais vaiko gyvenimo mėnesiais svarbu aktyvinti kasdien. Žinoma, žaidimo forma, kad vaikas pats norėtų į rankas imti priemones ir lavinti pirštukų miklumą. Laikydamas rankose lazdeles vaikas išmoksta ne tik groti įprastai, tačiau ir atranda kitus, įvairius jų laikymo metodus, kurie labiausiai jam patinka. Kaip įdomu, kad viena ranka dažnai galima išgauti ryškesnius, stipresnius garsus nei kita. Galbūt tai rodo, kad mažylis yra dešiniarankis arba kairiarankis?

Galiausiai, žaidžiant su įvairiais muzikiniais instrumentais yra stimuliuojamos smegenys. Nors suaugusiems gali atrodyti, kad metalofonas ir ksilofonas yra labai paprasti instrumentai, tačiau vaikui – jis tikras pažinimo šaltinis, kuris skatina bandyti suprasti, atrasti ir eksperimentuoti.

Barškučiai – ne tik žaislas

Šiais laikais daugeliui priimta kūdikio lankytinų metu, kaip dovaną, atnešti barškučius. Dažnai dėl to, kad suaugusiems jie atrodo vizualiai mieli. Visgi, nauda yra ne tik vizualinė (nes mažylių rega pirmus kelis mėnesius nėra labai aštri), tačiau būtent garsinė. Barškučiai stimuliuoja pojūčius, tai pirmiausia – klausą. Svarbiausia, kad jau 2-3 mėnesių mažylis dažniausiai išlaiko lengvus, paprastus barškučius, tad gali pats juos valdyti, galbūt net ragauti bandydamas suprasti šio mielai skambančio žaislo galimybes ir funkcionalumą. Tai padeda vos kelių mėnesių amžiaus kūdikiui interpretuoti garsus.

Nors svarbiausia barškučio funkcija pirmais vaiko gyvenimo mėnesiais yra stimuliuoti klausą, tačiau jie svarbūs ir regai. Ypač, vaikams nuo 4 mėnesių amžiaus, kurie jau mato kur kas daugiau spalvų ir pati rega yra aštresnė. Kuo barškutis yra spalvingesnis – tuo labiau mažylis jį norės liesti, su laiku išmoks purtyti, net mėtyti. Tai irgi yra svarbi mažylio potyrių lavinimo dalis. Tam puikiai tinka šie kiaušinio formos barškučiai.

Net ir patys paprasčiausi barškučiai taip pat turi daug naudos. Jie skatina prisilietimą, padeda atrasti įvairias tekstūras: minkštas, kietas, galbūt paviršius yra šiurkštus, o gal švelnus… Šis žaislas padeda sujungti rankų ir regos koordinacijas, pamatyti tam tikras medžiagos tendencijas.

Dūdelė – vaikams, kurie mažai kalba

Dviejų metų amžiaus vaikas jau turėtų pasakyti kelis žodžius. Kai kurie tuo neapsiriboja, būdami dviejų metų amžiaus gali pasakyti gana nesudėtingus sakinius, kurie padeda tėveliams kur kas geriau suprasti mažylio poreikius. Tiesa, kai vaikas kalba mažai – reikia imtis priemonių, kalbos lavinimo metodų, kurie gali padėti kiek pagreitinti procesą. Svarbiausia – natūraliai, žaidimo forma. Tam geriausiai pasitarnauja dudelės. Gali atrodyti, kad šis instrumentas 2-3 metų amžiaus vaikui yra per sudėtingas. Tikrai ne. Vaikas gali groti taip – kaip jam labiausiai patinka, tokiais metodais, kurie jam atrodo patys gražiausi. Svarbiausia yra paaiškinti pūtimo funkciją, o ją dviejų metų amžiaus vaikas supras tikrai paprastai. Vyresniems vaikams rekomenduojame išilginę fleita YAMAHA YRS-24B.

Tyrimai rodo, kad ankstyvas vaiko muzikinis lavinimas teigiamai veikia smegenų centrus. Tuos, kurie yra atsakingi už asmens  kalbinės raiškos vystymąsi, net skaitymą. Taip pat pastebima, kad muzikinis ugdymas gana ryškiai prisideda prie disleksijos gydymo, tad svarbu kuo anksčiau mažuosius įtraukti į muzikinį pasaulį.

Elektrinis pianinas – socialiniams ryšiams kurti

Elektrinis pianinas siūlomas vaikams nuo poros metų amžiaus. Viskas priklauso nuo pasirinkto modelio. Svarbu, kad būtų suteiktas tas, kuris atitinka tam tikro amžiaus vaiko gebėjimus, kadangi tik tuomet instrumentas sudomins vaiką ir skatins mokytis bei išbandyti jo galimybes. 2-8 metų vaikams rekomenduojame Casio sintezatorių. Vyresni vaikai gali rinktis daugiau galimybių turintį sintezatorių. Vyresniems vaikams elektrinis pianinas yra geras žaislas dėl to, kad jis skatina didesnį pasitikėjimą savimi. Juk labai dažnai vaikai išmokę kokį nors kūrinį jį mielai demonstruoja suaugusiems, darželio draugams ir t.t. Greta pasitikėjimo savimi taip pat yra gerinami ir vaiko socialiniai įgūdžiai. Ypač tokiu atveju, kai koncertai rengiami kartu su kitais vaikučiais. Ne veltui daugelis tėvelių savo mokyklinio amžiaus vaikus užrašo į muzikos mokyklą. Ne tik dėl galimybės įvaldyti tam tikrą instrumentą, tačiau ir dėl socialinių, bendravimo įgūdžių tobulinimo. Planuojantiems ir turintiems motyvacijos vaikams rekomenduojame aukštesnės klasės sintezatorių Casio

Gitaros galia

Gitara yra puikus instrumentas paauglio amžiaus vaikams. Mėgstamas dėl to, kad ją yra paprasta visada visur su savimi neštis, džiuginti aplinkinius puikiai daugeliui žinomais kūriniais, skatinti kitus įsitraukti į tų dainų atlikimą. Gitara taip pat yra gana lengvai valdomas instrumentas. Pirmoji akustinė gitara pradedančiajam vaikui tiktų Stagg UKG. Puikiai pasitarnauja tiems vaikams, kurie skundžiasi bloga atmintimi. Paprasčiausiai mokantis natų yra lavinami įsiminimo gebėjimai, taip pat, randama metodika, kuri padeda per gana trumpą laiko tarpą galimai net susikurti savo mokymosi planą, kurį vėliau galima pritaikyti ir kitiems mokslams. Taip pat mokymasis groti gitara lavina ir intelektinius gebėjimus. Muzikos sistema turi ženklų sistemą, kuri yra artima matematikai. Taigi, mokantis groti iš namų – lavinamos tokios smegenų sensorinės dalys, kurios yra atsakingos už loginius, matematinius veiksmus. Daugiau įvairių gitarų vaikams bei paaugliams galite rasti mūsų puslapyje GROJAM.LT

Galiausiai, disciplina, kurios reikia mokantis groti bet kokiu instrumentu. Jeigu iš dviejų metų amžiaus vaiko jos tikėtis dar nereiktų, tai 7-erių metų amžiaus mokyklinukas jau turėtų suprasti, kad tam tikros valandos yra skirtos grojimui ir tam jas reikia paskirti nuoširdžiai.

Daugiau įvairių instrumentų vaikams, kurie lavina įvairius gebėjimus galite rasti mūsų puslapyje GROJAM.LT